Sběratelé kostí z Berouna

Datum

Nazvat berounské mladé zdravotníky sběrateli kostí může zavánět až černým humorem. Záměrem jejich podzimní rozšiřující výuky ale bylo, aby se televizními forenzními techniky – alespoň na chvilku – stali.

Medicína – to není jen léčba nemocných a péče o ty slabé. Správný zdravotník by také měl rozumět přírodním vědám, bádat, nepřestajně zkoumat a hledat souvislosti. Proto se berounská Střední zdravotnická škola zapojila do společného projektu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Studenty oboru Zdravotnické lyceum čekalo až 11 aktivit v oblasti geografie, chemie, biologie a geologie.

Co se student zdravovědy dozví na hodině geografie? Výjimečně neměří zeměpisnou délku a šířku ani nezakresluje sedm moří na slepou mapu. Klasický zeměpis nahradila geopolitika a klimatické problémy Země. Problematika populační pyramidy dokonce napomohla u některých méně motivovaných žáků vzbudit zájem o studium na vysoké škole.

Chemické aktivity skupinku ze Zdravotnického lycea zavedly do světa radiologie a radiomedicínských metod, buněčných struktur a výzkumu biomolekul. Poslední trendy z vědy a výzkumu vystřídala snad nejzajímavější aktivita, praktika Sběratelé kostí.

V rámci (aktivity biologie) byly realizovány dvě pitvy (plzák a myš). Dále praktika Sběratelé kostí v rámci návštěvy expozic Hrdličkova muzea s interaktivní prací s kostrou člověka, konchologické praktikum s pozorováním a poznávačkou schránek plžů. (Studenti měli) možnost se seznámit s principy fluorescenční a elektronové mikroskopie přímo na místě. (Také) absolvovali domluvenou interaktivní 3D vizualizovanou přednášku Rostliny versus vetřelec,“ popisuje program vyučující ze Střední zdravotnické školy.

Předpokladem kurzu, který jsme podpořili v rámci našich „malých grantů“, bylo zvýšení zájmu studentů Zdravotnického lycea o trendy v přírodních vědách a probudit v nich vyšší motivaci do dalšího studia. Tím to ale nekončí! Vyučující mají v plánu sledovat počty přihlášek na medicínské a přírodovědné obory a sledovat dopad tohoto projektu v čase.

Stanou se se zdravotníků forenzní technici? Je populační pyramida tím pravým lákadlem? Uvidíme!

Další články

Valentýn ve znamení flowerboxů

Svátek zamilovaných je za dveřmi a romantické duše již teď přemýšlí, zda svoje lásky obdarují čokoládovými pralinkami, drobnůstkami nebo klasikou – květinami. Červené růže se sice staly neoficiálním symbolem dne

Podrobnosti »

Mistři automatizace z Rakovníku

Rakovnická SPŠ Emila Kolbena, která je pevnou součástí skupinky pilotních škol v projektu K budoucnosti, své žáky rozhodně nenechává usínat nudou. Ještě v prvním pololetí školního roku pro ně zorganizovala

Podrobnosti »