Jak vypadají odborné soutěže v Rakovníku? Co musí zapálení studenti udělat, aby se probojovali k výhře a získali hlavní cenu? Možností je několik – jak je zřejmé z podzimních akcí na SPŠ Emila Kolbena v Rakovníku.
Ještě v říjnu se třída elektrikářů pustila do celodenního zápolení. Jaké ceny jich k tomu motivovali? Klešťový multimetr PeakMeter PM2028S , multimetr UNI-T UT131B nebo lisovací kleště HS-06WF2C na dutinky i izolované fastony. To už byl řádný důvod pustit se do elektrikářské výzvy.
Úkolem soutěžních dvojic bylo zapojení bytové instalace na procvičovacím panelu a stykačové úlohy samostatně. Po třech okruzích pro osvětlení je ještě čekaly dva pro zásuvky. Ti nejúspěšnější se probojovali ke stykačovým panelům, kde samostatně zapojovali zapojení START-STOP.
Vítězové si hrdě odnesli zasloužené ceny, no ani ti ostatní neodešli s prázdnou. Čekalo je balení sedmi elektrikářských šroubováků se zkoušečkou KRAFT DELE.
Další soutěž následovala hned za pár dnů, tentokrát pro druháky a třeťáky oboru Zámečník. Výzvou do dovednostního souboje 16 učňů bylo vyhotovení jednoduchého řemeslného výrobku využitím doposud získaných schopností.
Žáci měli k dispozici školní dílnu a familiární nástroje – ale jen šest hodin na dokončení svého produktu. Že se jim dařilo a práce jim jde jen tak od ruky, dokazuje i fakt, že první soutěžící odevzdal svojí kovovou krabičku již po čtyřech hodinách.
„Učitelé uskutečnili vlastní hodnocení jednotlivých výrobků, přičemž byl kladen důraz na jejich funkčnost, dodržení stanovených rozměrů, rovinnost, souměrnost a rovnoběžnost ploch výrobku a dále bylo hodnoceno opracování povrchu,“ říká Jaroslav Redl, zástupce ředitele.