Svatební líčení není jen make-up

Datum

Každý, kdo si někdy v životě alespoň snažil udělat linky, ví, že make-up je řemeslo i věda. Obzvlášť, pokud jde o make-up pro na svatbu! Dvacet studentek oboru Kosmetických služeb ze Střední školy služeb a řemesel ve Stochově se o tom přesvědčilo na speciálním workshopu svatebního líčení v pražském Make-up Institutu.

Na celodenním workshopu se dozvěděly vše o líčení nevěst. Nejdřív přišla na řadu teorie a ukázka svatebního looku. Pak se vrhly na to, na co se těšily nejvíc – praktickou část, kdy měly příležitost si vyzkoušet nejrůznější techniky. Workshop ale nebyl zdaleka jen o tom, jak správně vytvořit look: „Holky se učí nejen základy svatebního make-upu, ale také jak s nevěstami pracovat, jak se s nimi domlouvat, na co dbát, a na co se nesmí zapomenout,” vysvětluje lektorka workshopu Vilma.

Svatební líčení totiž patří k těm složitějším, protože nejen, že klientka potřebuje vypadat jako nejlepší verze sebe sama, ale make-up by měl být schopen přežít téměř všechno. „I z technického hlediska je svatební líčení komplexnější záležitost než make-up na každý den, protože se musí vytvořit něco, co je voděodolné, kdyby ukápla slza, dlouhodržící, protože ty svatby začínají ráno a trvají dlouho do noci. Zkrátka nevěsta musí vypadat skvěle a cítit se dokonale.“

Co obnáší dokonalý svatební look

Nová make-up artistka si toho musí hodně pohlídat, aby vše dopadlo tak, jak má. Zdaleka nestačí být technicky perfektní. Make-up artisti potřebují umět zvládat stres nevěsty, po které do poslední chvíle každý něco chce, i když už dávno potřebuje sedět v kosmetickém křesle. „Musíme umět být chameleonem – nechat stranou svoje osobní pocity a řešit v tu chvíli jenom klientku.“

Je také nutné, aby obě – nevěsta i make-up artistka – věděly, jak nevěsta doopravdy chce vypadat, aby se cítila dobře. „Musí si dát pozor na to, aby s tou nevěstou fakt udělala důkladnou konzultaci. Ujasnit si, co si nevěsta opravdu přeje, a udělat zkoušku, klidně i víc. A taky si vytvořit harmonogram, vyjasnit si, kolik bude na všechno potřeba času.“

A jaké jsou předpoklady kvalitní make-up artistky? „Disciplína. A samozřejmě mít cit pro estetiku, vidět barvy, vnímat proporce – a ta lidskost. Bez lidskosti můžeme líčit jako bůh, ale nebude to fungovat,“ vysvětluje lektorka. hlavně o psychologii a  lidských vztazích. Musíme být osobnost, psycholog. Náš  klient si například má ten večer třeba vystupovat v televizi, a my jsme strašně důležitý faktory, protože je můžeme naboostovat, nebo jim můžeme naopak stáhnout energii,“ zakončuje Vilma.

„Chci se toho naučit co nejvíc,“ plánuje studentka Mirka

Jednou z účastnic workshopu byla studentka Mirka, která se mu věnuje od dětství: „Mě to bavilo od malička, vždycky jsem malovala mamku a kamarádky, hrozně jsem se v tom vyžívala. Když jsem zjistila, že to jde studovat jako obor, neváhala jsem a přihlásila jsem se. I tak je je pro mě vše nové, učím se nové věci na kurzech, poznala jsem super lidi. Na studiu mě nejvíc baví, že mám možnost takhle kamkoliv jezdit na veletrhy, kurzy, v tom se vyžívám, učit se vše, od manikúry po make-up.“ 

Workshop je jedním ze střípků, které Mirce mohou pomoci nejen k rozšíření portfolia schopností, které povedou k její úspěšné kariéře a snad i ke splněnému snu. „Ne hned, ale časem bych chtěla kosmetický salon. Pro mě je tohle fakt extrémně vysněný obor, takže bych v tom chtěla pokračovat. Chtěla bych si udělat ještě kurzy na nějaké značky, kurzy make-upu, laminace obočí a nějaká další kosmetické ošetření, například mikrojehličkování. Takže nejdřív takové ty základy, a pak něco navíc, jako je právě mikrojehličkování. Chci toho prostě umět co nejvíc,“ plánuje Věrka. 

A co dál? Disciplína, cílevědomost a správný čas

Anna Pulcová, učitelka odborného výcviku vysvětluje, proč pro studentky zvolila zrovna tento workshop: „Věřím, že zde dostanou náhled do světa make-upu. Ve škole jim můžeme předat denní a večerní líčení. Ale chtěli jsme jim i  ukázat, že ten obor kosmetička není jenom o lehátku a péči o pleť, ale jde ruku v ruce s tou třešničkou na dortu, a tou je právě to líčení. Chtěli jsme navázat na to, co se naučily ve škole, ale ta první věc, se kterou se z mé zkušenosti v reálu potkají, budou potenciální nevěsty. Navíc, ono se to nezdá, ale líčení je opravdu těžká disciplína,“ vysvětluje.

Co je podle paní učitelky nejnáročnější při vzdělávání budoucích kosmetiček? „Tou největší výzvou asi je, když přijde dítě, které je tím nepolíbené. Během studia se jim snažíme předat tu naši vášeň a snažit se mu ukázat, že tohle to je ta cesta, budoucí práce, která se navíc dá opravdu milovat. To je pro mě to nejdůležitější, když si to dítě není úplně jisté, že je to pro něj, a pak mi ve čtvrtém ročníku řekne, že se tomu chce věnovat dál.“

Studentky si tak odnesly nové znalosti i dovednosti. Teď je na nich, aby trénovaly a zdokonalovaly se ve svém oboru. „Já si myslím, že kromě zmíněné disciplíny je taky velmi důležitá cílevědomost. Nemůžete nikoho nutit k tomu, aby byl úspěšná kosmetička. Já říkám, že chtíc nechtíc musíte být ve správnou dobu na správném místě, ale pak to musíte umět chytnout za ten správný konec,“ zakončuje paní učitelka.

Další články

Postav si 3D tiskárnu!

Hodiny šroubování, měření a týmové spolupráce – tak by se dala popsat unikátní 12hodinová soutěž Postav si 3D tiskárnu, která se odehrála na rakovnické průmyslovce. Studenti měli za úkol sestavit

Podrobnosti »