Specifickou kategorií v našich grantových výzvách jsou projekty se zaměřením na podporu občanské společnosti a výchovy mládeže k hodnotám svobody a demokracie. První vlaštovkou se stal projekt benešovského SOU stavebního s výstižným a úderným názvem – „Buďme hrdí!“
Série exkurzí pod záštitou vyučujícího Michala Rambouska měl žáky oborů Aranžéř, Truhlář a Zedník vzít na cestu do hlubin ne tak dávné české historie. Jejich první zastávkou bylo Muzeum vojenské techniky v Lešanech.
„Zpřístupněnou částí komplexu muzea nás provedl velice příjemný a dobře věci znalý průvodce. Nejen, že podával našim žákům ucelené, profesionální informace o bojové technice, ale navíc to činil srozumitelně, vstřícně a s obrovským zaujetím pro věc. Žáci se dozvěděli nejen technické informace o jednotlivých bojových prostředcích, ale i zajímavosti ze slavné historie (jejich nasazení v boji), při jejich získávání pro muzeum nebo tzv. perličky „z kuloárů“. Žáci mohli porovnat východo- a západoevropskou produkci tanků nebo samohybných děl. A to například v „toku času a dějin“, tedy od začátku 20. století až po 60. léta,“ přibližuje Michal Rambousek.
Benešovští žáci měli možnost prohlédnout si armádní štáb i spojařské velitelství, prozkoumat bojové pozice v zákopech, podejít tank a nahlédnout do jeho interiéru skrz poklop v podvozku.
„Průchod bojových pozic se tímto stal pro žáky zcela autentickým, neboť byl za účasti intenzivní zvukové kulisy, hlasitého vrčení tankového motoru, hluků bojů, výkřiků i za zvuků skutečné bojové palby z jednotlivých pěchotních zbraní,“ doplňuje pan Rambousek.
Třešničkou na dortu bylo ještě společné focení před legendárním tankem T34 natřeným na růžovo.
Dvě dubnové exkurze následně přenesly žáky do osudného roku 1942, kdy se skupince československých parašutistů povedl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, ale zaplatila za to životem v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Právě tam směřovaly kroky studentů v druhé části cyklu exkurzí „Buďme hrdí!“ Skupinka navštívila muzeum v prostorách krypty, shlédla promítání filmu s dobovými prvky i expozici a zúčastnila se prohlídky kostela.
„Zároveň je expozice věnovaná i aktivním spolupracovníkům a podporovatelům našich parašutistů. Lidem jako byli Moravcovi, Zelenka – Hajský nebo členové pravoslavné církve při kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Krypta má pietní charakter a uzavírá celou expozici. Nacházejí se v ní busty sedmi československých vojáků s jejich životopisy, kteří položili svůj život za naši republiku,“ vzpomíná Michal Rambousek.
Závěrečná část exkurze vedla k památníku československého odboje, št. kapitána Václava Morávka. Jak uvádí pan Rambousek: „Jednalo se o posledního člena odbojové skupiny Tři králové spadající pod hlavní odbojové skupiny Obrana národa. Dalšími členy byli Josef Balabán a Josef Mašín. Václav Morávek, přezdívaný Pobožný střelec, byl jedním z nejaktivnějších členů čs. odboje. Byl to takový náš „James Bond“. Pomník stojí v místě jeho posledního skonu při přestřelce s gestapem.“
Muzeum vojenské techniky, krypta kostela i památník padlého hrdiny. Na tyto místa směřovaly kroky studentů, kterých zaměření obvykle s historií až tak moc společného nemá. V Benešově jsou si ale vědomi důležitosti poznání vlastní minulosti. Je klíčem k tomu, abychom se vyvarovali chyb našich předků a hledali inspiraci v příbězích plných odvahy, naděje a demokratických hodnot.