Beseda o Tiché poště

Datum

Maturanti neratovické školy zažili netradiční hodinu dějepisu a kinematografie v jednom. Místo biflování dat a bitevních plánů se ponořili do příběhu filmu Tichá pošta a následně se dokonce mohli pobavit s jeho tvůrci: režisérem Jánem Sebechlebským a scenáristkou Klárou Formanovou.

Tichá pošta se odehrává v zimě v zasněžených Krkonoších na sklonku německé okupace. Skupinka dětí zachraňuje sestřeleného francouzského pilota, kterého našla v lese. Jejich akce připomíná princip známé hry na tichou poštu – zraněného pilota si děti mezi sebou předávají z jedné horské vesnice do druhé, podobně jako utajenou zprávu ve škole. Hrají ale riskantní hru, protože proti nim stojí smrtelně nebezpeční vojáci okupační armády, musí přelstít zrádce a udavače a v neposlední řadě přežít v krutých podmínkách zimy na horách.

Po projekci se studenti mohli zeptat na cokoliv, co je zajímalo nejen o tvorbě filmu, zároveň se ale mohli pobavit také o těžkém období, ve kterém se děj filmu odehrál. Režisér totiž mohl zodpovědět dotazy o natáčení v náročných krkonošských podmínkách, scenáristka zase dotazy o tom, jak adaptovat těžkou látku, která jí navíc byla velmi blízká – film je totiž natočen podle novely podle skutečných událostí, napsané Jiřím Stránským, otcem Kláry Formánkové.

Mezi hosty byl přítomen i pamětník 2. světové války pan J. Junek, který vyprávěl o svých zážitcích z doby zachycené ve filmu a na kterého směřovala také řada otázek. Studenti si tak připomněli důležitost znalosti historických událostí, které navíc mohli poznat i jinak než z učebnice.

Další články