Slunce, seno… Hořovice

Datum

Prázdniny jsou konečně tady! Děti se rozběhly strávit volné dny k prarodičům či do táborů. Slunce hřeje, ovoce dozrává, na polích žloutne obilí a začíná žatva. Přes jedno takové pole prochází student veteriny Šimon, na kterého čeká prázdninová praxe…

To ale není příběh jednoho z „našich“ studentů, nýbrž zápletka známé letní komedie, Slunce, seno, jahody. Mladý veterinář v ní zkoušel zvýšit spokojenost krav na družstvu tím, že jim pouštěl hudbu – nebo také zkrášloval prostředí kravínu. Filmové Hoštice se díky němu nechaly unášet na vlně experimentování. V reálném životě zkulturňování nepatří mezi časté praktiky studentů-veterinářů, nicméně, ty zásadnější musí patřit do jejich základní výbavy.

Týká se to i umělé inseminace. Chovné stanice se občas potýkají s různými problémy, když se snaží o rozšíření svého stáda. Některé samice páření s daným samcem odmítají, jindy je požadavek na zaručené oplodnění samice konkrétním samcem, případně je počet samic k oplodnění jednoduše větší. Kde není cestou kopulace, nastupuje asistovaná umělá inseminace.

A právě kurz zaměřený na tuto techniku absolvovaly studentky SOŠ a SOU z Hořovic. V šesti dnech žákyně čtvrtého ročníku prošly několika přednáškami, praktickým nácvikem i závěrečnou zkouškou. V areálu Střední školy zemědělské a veterinářské v Lanškrounu je čekalo několik odborných výkladů, učení inseminace na umělé krávě i cesta do pitevny. Další dny se přesunuly na farmu ve Sloupnici, kde si tuto techniku mohly vyzkoušet na vyřazených kravách, vidět embryotransfer v skorých ranných hodinách a absolvovat praktickou zkoušku. Na závěr týdenního kurzu je taky čekal písemný test i ústní přezkoušení.

Jak na kurz vzpomíná jejich vyučující?

Program byl velmi nabitý. Nejprve šlo o upevnění teoretických znalostí a práce na pitevně (zopakování si anatomie a první zavádění katetru pod kontrolou pohledu). Poté se žačky učily složit inseminační soupravu, (dohlížely na) rozmrazování semene, (proškolily se v) bezpečnosti práce s tekutým dusíkem, administrativě spojené se samotnou inseminací a zavádění inseminačního katetru do umělé krávy i do vyřazených krav. Celým kurzem nás provázel Ing. David Hruška, ředitel školy a školitel a další dva učitelé ze školy. Na farmách asistoval hlavní zootechnik a inseminační technik.“

Studentky hořovické školy mají za sebou náročný kurz, ze kterého si odnášejí nejen praktické dovednosti, ale také certifikát inseminace hospodářských zvířat. Ten jim – doufáme – otevře nejedny dveře na jejich cestě po absolvování studia.

Pokud vás tento kurz zaujal, nezapomeňte si také prohlédnout naší fotogalerii!

Další články

Vítejte na Kladně!

Jako každý rok, i tento podzim naše školy otevírají své brány, aby ukázaly zájemcům, jaký studentský život na ně od následujícího školního roku čeká. Výjimkou nebylo ani Kladno, resp. SPgŠ

Podrobnosti »