Studentské granty projektu K budoucnosti podpořili i vznik soutěží! Studenti Střední školy letecké a výpočetní techniky v Odoleně Vodě se tak již potřetí utkali v Odolském Albatrosu, modelářské soutěži, kterou také společně se školou organizovali.
Podle pedagožky, spolupracující na soutěži, vznikla z potřeby dát smysl a koncepci mimoškolní činnosti žáků se zájmem o modelářství a letectví. Chtěla podpořit a rozšířit tuto oblast tak, aby nebyla jen volnočasovou aktivitou, ale součástí celkové identity školy a jejího technického zaměření. Díky tomu se zvýšil zájem studentů – vznikl školní modelářský klub Memphis Belle, postupně se navýšil počet aktivních modelářů a škola vybudovala větší a lépe vybavenou modelářskou dílnu. Odolský Albatros tak není jen soutěž, ale důležitý pilíř, který propojuje mimoškolní činnost, technické vzdělávání a komunitu.
Žáci z místního modelářského klubu Memphis Belle se rozhodli spojit modelářskou výstavu a soutěžní disciplíny. Exponáty přibližující historii ČSA doplňovaly plastikové modely od Aero Vodochody a modelářského Klubu veselých lepičů. „Rád jezdím na modelářské soutěže, které jsou pořád jedno a to samé… bez programu… nudné. Řekl jsem si, že by to chtělo oživit a vnést do modelářského světa tu novou krev a ukázat, jak by to mělo podle mladé generace modelářů vypadat. A protože nás bylo hodně, tak jsme do toho šli po hlavě.“ vysvětluje student Tobiáš, proč soutěž založili.
Hlavním cílem soutěže je rozvíjet manuální zručnost, technické myšlení a estetické cítění mladých lidí skrze plastikové modelářství, současně podporovat mezigenerační setkávání a vytvářet most mezi školou, odbornou veřejností a širší komunitou. „Chceme ukázat, že modelářství není „zastaralý koníček“, ale živý způsob, jak vést mladé k trpělivosti, pečlivosti a lásce k technice,“ vysvětluje pedagožka.
Akce by nebyla bez samotných studentů. Jejich zapojení probíhá komplexně – od samotné přípravy až po realizaci soutěžního dne. V rámci organizačního týmu vzniká užší vedení složené ze zkušenějších členů modelářského klubu, kteří v den konání akce koordinují ostatní žáky a zajišťují hladký průběh. Do organizace se zapojují i žáci z dalších školních klubů – RC modeláři, simulátory nebo žáci, kteří se ve školních dílnách starají o naše skutečné letadlo. V přípravné fázi studenti pracují na 3D tisku pohárů, kompletní dokumentaci soutěže, správě webových stránek, vytváření obsahu pro sociální sítě, výběru a návrzích cen, včetně plánování nákupů. Aktivně se podílejí i na technickém zajištění soutěže – od stavby a značení výstavních ploch až po komunikaci s vystavovateli a hosty.
Díky tomuto zapojení žáci si osvojují celou řadu praktických dovedností – od technických (3D tisk, práce s modelářskými materiály, obsluha techniky) přes organizační (koordinace týmu, plánování, logistika) až po komunikační a prezentační (veřejné vystupování, psaní příspěvků, tvorba marketingového obsahu, komunikace s partnery). Učí se pracovat v týmu, nést odpovědnost za svěřené úkoly a vnímat význam spolupráce mezi ročníky i s externími odborníky. Pro mnohé je to první zkušenost s veřejnou prezentací výsledků vlastní práce před širší komunitou. „Cítím obrovskou hrdost na to ,že jsme za tři roky vybudovali akci, která se může rovnat každé jiné. Odnáším si také tunu zkušeností s byrokracií, jednání se sponzory, organizací velkých týmů, vedení ambiciózních projektů,“ říká Tobiáš.
Kromě radosti z dobře vykonané práce si tak žáci odnášejí konkrétní zkušenosti s organizací veřejné akce, schopnost komunikovat s dospělými i cizími lidmi, týmovou spolupráci a důvěru ve vlastní schopnosti. Zároveň získávají zpětnou vazbu od modelářů, veřejnosti i odborníků z firem. Pro mnohé z nich je to první příležitost zažít pocit, že jsou skutečně platnou součástí většího celku.
Skrze akci se navíc podařilo navázat mnoho nových spoluprací. Škola spolupracuje s firmami z oblasti letectví – Aero Vodochody, CSAT, Smartwings, Armádou, OK Aviation Příbram, DSA – i s modelářskými kluby a spolky. Dále navázali partnerství s jednotlivými výrobci modelů, s firmami jako Eduard nebo Obchod Valka.cz. Letos se díky souběžnému Aerofestu podařilo ještě více propojit školní akci s odbornou i veřejnou sférou. Partnerství vzniká i s rodiči a bývalými absolventy, kteří se k akci vracejí jako návštěvníci nebo pomocníci.
A co je v plánu do budoucna? „Chceme dále pokračovat v dalších ročnících, rozšiřovat mládežnické kategorie a zaměřit se více na začínající modeláře, na tematické soutěžní kategorie a na propagaci modelářství jako formy technického vzdělávání. V budoucnu bychom rádi více zapojili i dívky, které se modelářství věnují, ale často zůstávají v pozadí. Dále plánujeme být stále kreativní v rámci doprovodného programu, zvyšovat kvalitu expozic a propojit akci s dalším vzděláváním,“ uzavírá paní učitelka.










