Nejsme dřeva, umíme to pořádně rozříznout!

Datum

Jak to vypadá, když parta žáků z lesnických škol soutěží v mezinárodní dřevorubecké soutěži? Na to jsme se jeli podívat až na Křivoklát! 

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště na Křivoklátu, kterou jsme podpořili v rámci naší grantové výzvy, zde totiž pořádala už 18. ročník soutěže Dřevorubec Junior. A my jsme byli u toho!

Soutěže se zúčastnilo 16 žáku pořadatelské školy a další desítky studentů podobných institucí z celé republiky i zahraničí. Kromě tuzemských žáků jsme tu potkali i soutěžící ze Slovenska, Slovinska, Bulharska, Polska nebo třeba Rakouska. 

Mladí a nadějní dřevorubci, studující převážně obor Lesní mechanizátor, se utkali v různých dřevorubeckých disciplínách jako je kácení, přesný řez, kombinovaný řez, odvětvování a výměna řetězu u motorové pily. Veškeré soutěže probíhaly podle mezinárodních pravidel a pod dozorem kvalifikovaných odborných porotců. 

Součástí bylo i několik doprovodných disciplín, do kterých se mohla zapojit i široká veřejnost. Zájemci si tak mohli vyzkoušet hod sekyrou na terč, řezání rámcovou pilou apod. Hlavním cílem této akce bylo přiblížit zájemcům z řad veřejnosti práci s motorovou pilou, její specifika a nástrahy. Dále jde také o podporu žáků jednotlivých škol v systému týmové spolupráce, osvojování si pravidel fair play, úcty a tolerance k soupeřům a přijímání odpovědnosti za svoje výkony. 

Kromě pořádání této mezinárodní soutěže SLŠ a SOU Křivoklát spolupracuje úzce i s lesní správou a v rámci praxe zapojuje žáky do práce v oborách. Dle ředitelky Alexandry Lochové pak zhruba 30 % z nich zůstává v oboru i po dokončení středoškolského vzdělání – mnozí pokračují na odborné vysoké školy jako ČZU apod.

Na studiu mě baví nejvíce lesnictví jako obor. Mám i nějaké příbuzné v lesnictví, takže vlastně pokračuji v rodinné tradici,“ uvedl jeden ze studentů SLŠ a SOU Křivoklát. „Plánuju pak pokračovat na ČZU, a pak samozřejmě do oboru,“ dodal ještě.

Náš grant v rámci programu Odborné vzdělávání cesta k úspěšné budoucnosti pomohl škole financovat časomíru, digitální posuvku a úhloměr. 

A jak probíhal letošní ročník soutěže Dřevorubec Junior? Podívejte se v naší fotogalerii!

Další články

(Elektro)hodináři z Rakovníku

Ani naši techničtí kolegové v tomto školním roce nezahálejí. V září se k nim přidali noví spolužáci a učitelé z někdejší místní Integrované školy a řady ajťáků, mechaniků a elektrikářů

Podrobnosti »